SecurityWorldMarket

2021-04-08

Hon ansvarar för Säkerhetsbranschens utbildningsverksamhet

Zandra Lövgren, ansvarig för Säkerhetssbranschens utbildningsverksamhet.

Zandra Lövgren är sedan januari 2021 utbildningsansvarig på Säkerhetsbranschen. Hon ska därmed driva föreningens arbete med utbildning och kompetensutveckling.

Zandra kommer närmast från arbetet som projektledare för ett metodutvecklande projekt för Solna Stad, Sundbybergs Stad, Nacka och Värmdö kommun som finansierats av den Europeiska socialfonden. Syftet med projektet var att utveckla metoder, verktyg och modeller för att kvalitetssäkra och organisera den kommunala vuxenutbildningen inom bygg- och anläggningsområdet.

Dessförinnan har Zandra arbetat med att projektleda rekryteringsutbildningar inom olika yrkesområden kopplat till arbetsmarknadsutbildningar.

Målet med Säkerhetsbranschens utbildningsverksamhet är att tillgodose medlemsföretagen behov av personal med rätt kompetens – dels genom kompetenshöjande utbildningar på Säkerhetsuniversitetet, dels genom att locka ny arbetskraft till branschen.

Zandra Lövgren ser fram mot att leda detta arbete.

– Tillsammans med kollegor och medlemsföretag kommer jag att arbeta för att bygga upp yrkeshögskoleutbildningar inom en rad välbehövda yrkesområden. Jag kommer också att arbeta med att upprätthålla och utveckla de utbildningar för Behörig ingenjör som vi idag erbjuder via Säkerhetsuniversitetet, för att se till att de fortsätter hålla hög kvalitet och kan leverera nöjd och kompetent personal till våra medlemmar, säger hon.


Leverantörer
Till toppen av sidan